بلاگ

خانه قدیمی بخرید؛ گردشگر جذب کنید

این مطلب را از دو جهت در سایت قرار دادیم اگر مشاور املاک هستید و می خواهید همچین خانه ای را بفروشید می توانید با توجه به مطالب این مقاله ملک را به مشتری معرفی کنید…

و اگر خریدار هستید و قصد تهیه ملکی با همچین مشخصاتی را دارید می توانید از ایده های این مطلب استفاده کنید

تا همین یک دهه پیش هیچ خانه قدیمی از زیر نگاه مهندسان سالم نمی‌ماند. کافی بود یک خانه آجری لب خیابان بیفتد؛ یک ماه بعد یک آپارتمان به جای آن قد علم می‌کرد. اما گاهی خانه‌ قدیمی را برای ساخت و ساز نمی‌خرند بلکه خریدار از آن با ساخت قدیمی‌اش درآمدزایی می‌کند. با توجه به اینکه در هر کوچه به ندرت خانه‌های قدیمی دیده می‌شود برای افرادی که دنبال این خانه‌ها می‌گردند راه دیگری هنوز وجود دارد. سایت دیوار و قسمت جست و جو بالای هر پوشه، این امکان را فراهم کرده که با رفتن به بخش املاک، کلمه حیاط را در آن جست و جو کنید تا تمام گزینه‌ها مقابل چشمتان سبز ‌شود.

قهوه‌ات را در حیاط خانه بنوش

برخی از ساختمان‌های قدیمی برای تاسیس یک کافه مورد استفاده قرار می‌گیرند. گشتن در بافت قدیمی برای نسل جوان تفریح جذابی به حساب می‌آید. برخی از آنها ترجیح می‌دهند فراغت خود را به جای کافه‌های لوکس پنت هاوس برج‌‌ها، در حیاط قدیمی بگذرانند.

رستوران در خانه‌های قدیمی

اگر خودمان خانه‌ای با پنجره‌های مشرف به حیاط نداریم می‌توانیم به یکی از رستوران‌ها با این سبک برویم و شام بخوریم. در سال‌های گذشته در شهر تهران چندین مورد از این خانه‌ها به رستوران تبدیل شده‌اند که یکی از آن ها در محله قدیمی در نوفل‌لوشاتو قرار دارد.

دیزی‌سرا با نقش و نگار قدیمی

نوع غذایی که در رستوران‌های قدیمی سرو می‌شود با فضای آن ارتباطدارد. مثلا دیزی‌سرا با چیدمان سنتی کاربری مناسبی برای این ساختمان‌های قدیمی است. بعضی از دیزی‌سراها نقش و نگارهای دوران صفوی را هم روی دیوار و حتی سقف مشابه‌سازی می‌کنند تا یک شام ساده به سفری در دل تاریخ تبدیل شود. یکی از این دیزی‌سراهای معروف در خانه قدیمی در خیابان ویلا قرار دارد.

فصل احیای گرمابه‌ها

برخی به اشتباه فکر می‌کنند که حمام عمومی را هم می‌توانند احیا و در آن کافه تاسیس کنند. در صورتی که سقف حمام‌ها عمدتا کوتاه و محیط آن مرطوب است. بهترین کاربری برای سودآور شدن حمام‌های قدیمی، بازسازی حمام‌های ایرانی به شکل توریستی است.

صنایع دستی را در این خانه‌ها بفروشید

معمولا نزدیک به موزه‌ها یا آثار تاریخی مغازه‌هایی وجود دارد که صنایع دستی یا کتاب های قدیمی می‌فروشد.اگر خانه‌قدیمی نزدیک این محیط‌ها پیدا کردید با تاسیس چنین مغازه‌ای می‌توانید توجه گردشگران را به خود جذب کنید. آنها معمولا برای خرید یادگاری از ایران یا سوغاتی دنبال چنین مغازه‌هایی می‌گردند.

خانه بومگردی، اقامت ارزان و زیبا

برای تشویق دیگران به سفر به شهرتان نیاز به کار بزرگی ندارید. خانه قدیمی پیدا کنید یک کرسی وسط اتاق بگذارید. چند دست رخت‌خواب تهیه کنید. در سال‌های گذشته بسیاری از افراد با این شیوه درآمد زیادی کسب کرده‌اند. شما نیز با خرید یک خانه قدیمی در شهرتان می‌توانید سالانه به گردشگردی شهر کمک کنید.

ساختمان قدیمی جایگزین هتل

یکی از شهروندان شهرکردی خانه‌ای قدیمی داشته و به جای اینکه آن را خراب کند و دوباره بسازد با ترمیم دوباره‌اش هتل قدیمی از آن ساخته که سالانه به جذب تعداد بالایی گردشگر می‌پردازد. این هتل چند اتاق مجزا و دارای سرویس بهداشتی و حمام جداگانه است.

اقامت کوله‌گردها در هاستل

هاستل معمولا گردشگران متفاوت‌تری را جذب خود می‌کنند. بیشتر این گردشگران با یک کوله پشتی وارد کشور جدید می‌شوند و دنبال پیدا کردن هاستلی ارزان می‌گردند. حالا اگر ساختمان این هاستل هم نماینده‌ای از معماری و تاریخ یک کشور باشد برایشان جذاب‌تر می‌شود.

کارگاه تولید صنایع دستی

خانه‌های قدیمی با صنایع گردشگری و میراث فرهنگی ارتباط زیادی دارد. یعنی اگر زمینه کاری شما به صنایع دستی مربوط باشد می‌توانید به جای خرید یک ملک گران یک خانه قدیمی ارزان‌تر بخرید و آن را به کارگاه تبدیل کنید. کاری که یکی از شهروندان شهرستان انار استان کرمان با خانه خود برای کارگاه فرش‌بافی‌اش انجام داده‌است.

گالری و نمایشخانه

ساختمان‌های قدیمی یکی از بهریتن مکان‌ها برای تاسیس محیط‌های فرهنگی مانند گالری و نمایش‌خانه ‌هستند. همچنین می‌توان این گالری را در نزدیکی کافه‌ای تاسیس کرد که مشتریان کافه به سمت گالری هدایت شود. نمایش‌خانه دا در تهران در ملکی قدیمی قرار دارد.

 

سهرابی صاحب یک بنگاه مشاور املاک درباره سودآوری از خانه‌های قدیمی می‌گوید:« خانه‌ای که برای این کاربری‌ها می‌خرید بهتر است بدون پله باشد. اگر رستوران یا کافه شما پله داشته باشد بخش زیادی از مشتریان امکان استفاده از آن را ندارند. خانه‌ مورد نیاز کافه و رستوران به جای اتاق‌ به یک سالن بزرگ نیاز دارد تا جای چیدمان میز و صندلی را داشته باشد. یکی از نکات مهم برای استفاده از خانه قدیمی محله آن است. نمی‌توان در محله فروش لوازم خانگی گالری تاسیس کرد و انتظار استقبال داشت. این خانه‌های قدیمی ممکن است مشکلات زیرساختی فاضلاب، لوله‌کشی  و برق‌کشی داشته باشد و شما را بعدا به دردسر بیاندازد. قبل از خرید از استخوان‌دار بودن آن مطمئن شوید.»

 

سایت دیوار

سایت آموزش مشاور املاک

در تلگرام

کانال مارو دنبال کنید!

در آپارات

ما را دنبال کنید!

در اینستاگرام

صفحه مارو دنبال کنید!

در یوتیوب

کانال مارو دنبال کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

دریافت بخشی از چکلیست