سبد خرید 0

وبلاگ

انواع آژانس های املاک و نحوه مدیریت انواع آژانس های املاک

آژانس املاک

آژانس های املاکآژانس های املاک و نحوه مدیریت انواع آژانس های املاک در این مقاله بررسی می شوند.

به معرفی انواع آژانس و مزایا و معایب هر کدام و نحوه مدیریت هر یک خواهیم برداخت و در آخر به نقاط قوت و ضعف هر یک اشاره خواهیم کرد.

خوب ، بد ، زشتِ آژانس های املاک

کلا با کمی تجسس و نظرخواهی متوجه می شویم که نظر کلی جامعه نسبت به املاک و بنگاهی منفی و تواَم با عدم اعتماد می باشد و اکثرا دلال املاک را افرادی فاقد تخصص و فرصت طلب می پندارند ، البته این طرز فکر ناشی از عملکرد افرادی است که تازه کار و عجول می باشند و عملکرد غلط آنها باعث این سوء تفاهم شده است که کل صنف اینگونه هستند .

این امر برمیگردد به نگرش های متفاوت در امر مسکن که به سه گروه کلی تقسیم می شوند:

الف ) بنگاه های کفی (سنتی)

ب) آژانس ها

ج ) آژانس کفی

که هر کدام را به طور کامل شرح خواهیم داد :

به طور کلی می توان عملکرد بنگاه های سنتی را مبتنی بر مغازه های بر خیابان توام با مشتری مداری و فایل های شخصی محلی که از طریق آشنایی و سابقه تجاری عملکرد و کسب امتیاز مدیر یا مالک این موسسه ایجاد می شود .

عملکرد این بنگاه ها بر مبنای دریافت فایل از مشتری ها و همسایگان به صورت حضوری و سرویس به مشتریان حضوری و یا همسایگان و آشنایان است و از نشانه های بارز این گونه مؤسسات حالت پاتوق بودن این مکان ها و تاکید بر رازداری در ارتباط با اطلاعات فایل های شخصی و مراجعین حضوری می باشد .

پرواضح است که هر چقدر این بنگاه ها سابقه دار تر و معتبرتر باشند درآمد بیشتری دارند و به دلیل پایین بودن هزینه ، حداقل کمیسیون را دریافت می نمایند .

مدیریت آژانس املاک

انواع بنگاه های املاک :

الف – بنگاه های کفی ( یا سنتی )

اکثراً قریب به اتفاق در مغازه های بر خیابان واقعند که البته در شهرهای بزرگ با وجود سیستم های نوین اطلاعاتی همچون فایل یاب ها ، فایلینگ ها و اینترنت و روزنامه های کثیر الانتشار و تعداد بالای آژانس ها و مشاوران امر دلالی ملک محکوم به فنا هستند و هیچ گونه قدرت رقابتی ندارند و کشش جذب پرسنل و یا هزینه های اضافی به دلیل درآمد پایین ندارند مگر آن که خودشان سرمایه خود و یا دیگری به امر خرید و فروش می پردازند .

در کل این روش قدمت چند هزار ساله دارد و عمر سازمانی آن به سر رسیده است .

ب ـ آژانس ها

بحث اصلی ، عملکرد آژانس های املاک است که مبتنی بر اصول دلالی علمی املاک که در مورد پذیرش کشورهای اروپایی و امریکا نیز می باشد.

عملکرد این موسسات اصول و روش های ویژه ای دارد که در این مجموعه مقالات خواهد آمد و هرگونه خدشه یا عدم اجرای این مقررات و اصول کارآمد آژانس را به ورشکستگی و یا باعث تبدیل آن به یک آژانس کفی می گردد که دارای عمر سازمانی کوتاهی می باشد و فاقد توجیه اقتصادی دراز مدت می باشد.

ج ـ آژانس کفی ها

معمولا این گروه از موسسات املاک بالاترین خسارت اقتصادی و معنوی و حیثیتی را به صنف مشاوران املاک و خودشان وارد می کنند . چرا که با اجرای ناقص اصول بنگاه های گروه ب ترکیب آن با بنگاه های گروه الف و ایجاد یک مکتب فرصت طلبانه و هرج و مرج طلبانه ، نه تنها باعث رشد خود و جامعه نمی شوند ، بلکه زمینه ورود افراد فرصت طلب و مفسده جو را فراهم می کنند و در نهایت باعث نابودی خود و مراجعین یا خسران آنها و خود می گردند.

لژیونی به نام آژانس

اساس کار آژانس های حرفه ای بر مبنای نظم و انضباط است که توسط سیستم اعمال می گردد که شامل دستورالعمل های ویژه ای است که در بدو امر به هر متقاضی کار در املاک گفته و اعمال می شود

الفـ ) حضور غیاب معملا ساعت ۹ صبح الی ۹ شب و حتی در بعضی آژانس ها بیشتر و تنها ساعت ناهاری

ب) عدم استعمال دخانیات حین کار

ج ) اعزام مرتب مشاوران برای بازدید املاک موجود در فایلینگ ها و تفهیم به آنها برای فایل یابی املاک جدید و شخصی در حین کارشناسی از املاک

 

د) جواب گویی مستمر در روز اگهی بدون وقفه و درج تماس ها در برگه های مخصوص پیکیری تماس در روزهای بعد

و) حضوری نمدن مشتری های تماس گیرنده و انجام سرویس به انها حتی اگر منجر به قرارداد نشود به هر قیمتی

 

ر)‌هر صحبت اضافه با متعاملین و حفظ ارتباط با سرپرست مربوطه

ز )‌هر غیبت غیر موجه یا بدون هماهنگی

ژ) دریافت ضمانت های لازم از مشاور برای حسن انجام کار

 

س) دریافت کارت سرویس و امضای آن توسط مشتری

ش) پیگیری مداوم فایل ها و مشتری ها

 

مدیریت دفتر املاک

سلسله مراتب در آژانس های املاک

تازه واردین را به نام گاید می شناسند که فاقد تجربه می باشند که پس از طی یک دوره زمانی به علاوه بازدید و کارشناسی حداقل ۶۰ آدرس (فایل ) تازه به درجه ای می رسند که فقط می توانند سرویس به مراجعین بدهند.

پس از اولین قرارداد که معمولا در ملک کوچک و اجاره می باشد ، گاید به مشاوره تازه کار غیر حرفه ای تبدیل می گردد

سپس با توجه به انجام چندین معامله اجاره و انجام حداقل ۲ یا ۴ معامله فروش مشاوره غیر حرفه ای با طی دوره های خاص به مشاور حرفه ای تبدیل می گردد.

با طی زمانی در حدود دو سال و انجام کار مستمر مشاور حرفه ای تبدیل به سرپرست می شود که می تواند هدایت تعدادی مشاور تازه کار را بر عهده بگیرد. البته این سرپرست حق جمع کردن معامله و انجام مذاکرات نهایی با متعاملین را ندارد.

پس از مدت زمانی که بستگی به تعداد جلسات و نشست های سرپرست دارد ولی به مرور تبدیل به یک سرپرست با قابلیت مدیریت قرارداد می گردد. که اصطلاحا مدیر قرارداد نامیده می شود .

در مر حله بعد بر اثر کسب تجربیات فراوان در زمینه استخدام ، هدایت و آموزش پرسنل و با انجام نشست های فراوان مدیر قرارداد به مدیر معاملات ارتقا پیدا می کند که معمولا یک مدیر معاملات چندین رنج ( سرپرست و مدیر قرارداد ) را رهبری می نماید.

در نهایت زمانی که تعداد رنج ها از حد معینی در حدود نه الی رنج می گذرد ، یکی از مدیران معاملات که استعداد را در رهبری و هدایت نیروها به منصه ظهور رسانده است مدیر شعبه می شود که اصطلاحا این شخص توانایی هدایت چندین مدیر معاملات را از هر لحاظ حائز می باشد

مدیریت املاک زنبوری

لانه زنبور و آژانس های املاک

اساس کار یک آژانس املاک مدرن براساس قانون آمار و احتمالات می باشد.

همانطور که می دانید اگر شما بخواهید ۲ تاس ۶ وجهی را بیندازید احتمال این که شما جفت شش بیاورید ۱ به ۳۶ است بر همین مبنا آژانس ها نسبت به درج آگهی در نیازمندی های روزنامه های کثیر الانتشار اقدام می نمایند یعنی بر مبنی تجربیات آنها هر ۳۵ آگهی که توسط پرسنل اعم از مدیر قرارداد ـ سرپرست ـ مشاورین و غیره پیگیری می شود  یکی تبدیل به قرارداد می گردد.

در معنای کلی تر که در سطور بعدی و در ادامه خواهم گفت در اصل افراد به طور خاص مطرح نیستند و کار توسط سیستم انجام می گردد و وابسته به شخص خاصی نیست

به طور کلی ارکان کار آژانس های مدرن ، فایل یابی ، آگهی مستمر ، پیگیری و پشتکار و استخدام مدام می باشد جرا که همواره دو مسأله آژانس را تهدید می کند اول ریزش نیرو و دوم کاهش واریزی است .

به دلیل اعمال دیسیپلین شدید و نظارت قوی معمولا۷۰٪ کارآموزان دچار سرخوردگی و یا فشار کاری زیاد می گردند که منجر به ترک کار و قطع رابطه آنها با سیستم می شود.

 

به طور کلی نبود حقوق ثابت و مزایا همچون بیمه و نیز تصور این که اگر کار نکنند و عمل آنها اگر منجر به قرارداد نشود برایشان درآمدی به همراه نخواهد داشت و همچین افزایش هزینه های شخصی و فشار خانواده و همچنین مقایسه یکی آژآنس مدرن با سایر موسسات املاک مشابه که بسیار آسان می گیرند و روش آنها بر مبنی سعی وخطا و تجربه اندوزی سنتی هر مشاور است ، باعث می شود که ترک کار نموده و یا راه دیگری برای امرار معاش پیدا کنند و یا به سایر بنگاه ها روی آورند.

 

آژانس های املاک و درخت طلا

سال ها قبل فیلسوف و نویسنده معروف ایتالیای کارلو کلودی کتابی نوشت به پینوکیو این نویسنده شهیر ایتالیایی در قسمتی از کتاب خود از شخصیت های خیالی به نام روباه مکار و گربه نره در مقابل عروسک چوبی پینوکیو استفاده می نماید که با گمراه کردن پینوکیو سعی در سو استفاده از پینوکیو نمایند در یکی از ترفندهایی که برای ربودن سکه های طلای پینوکیو استفاده می کنند به پیشنهاد کاشت سکه های طلا در تپه را می دهند و او را وا می دارند که طی یک سال مرتب به آنها آب بدهد تا درخت رشد کرده و میوه طلا بدهد که پس از قبولاندن این مسأله به پینوکیو سکه را شبانه می دزدند و از خاک در می آورند.

بسی واضح و مبرهن است که در صنف املاک تعداد این سه کاراکتر فوق العاده زیاد است ، اعم از مشاور ، مالک ، خریدار یا سایر مراجعین ، چرا که بر اساس یک نگرش غلط کار املاک سودآورترین کار است ، چه دلالی یا خرید و فروش آن در حالی که هیچگاه از کسانی که در این راستا تمام زندگی خود را از دست می دهند و به امید واهی همه چیز را از جمله وقت و آبروی خود را از دست می دهند ، سخنی به میان نمی آید.

 

برگرفته از کتاب آموزش مقدماتی تا پیشرفته املاک آقای امیر همایون کاشانی کیا

الهی روزی تون هزار برابر شه …

آموزش مشاور املاک

این مطلب به نظرت چطور بود؟
5.4/10

7 Comments

به گفتگوی ما بپیوندید و دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید.

 • مهندس ظفریاری
  خواهشند الگی و از روی هوا به مردم اطلاعات توضیحات بی مورد ندهیدکه باعث زیاد مالی براشون بشوید
  1- سلام از نظر قانون نظام صنفی استفاده از عنوان زیر در تابلو مشاور املاک تخلف صنفی ماده 28 است و در صورت استفاده با اخطار ماده 28 دفاتر با عنوان زیر ÷لم÷ میشود و باید فقط عنوان دفتر املاک مجاز است عنوان املاک عجیب و غریب که ( اسامی خارجی و ائمه ممنوع است و استفاده از تبلغات عجیب و خارج از عرف و استفاده از عنوان های مثل( کار گزاری املاک ، دپارتمان املاک،هلدینگ املاک ، املاکvip، گروه های ساختمان وفروش، دفاترپیش فروش برند و مجتمع ها، دفارت فروش و وام و..، مشارکت درساخت، گروه مهندسی و املاک ، بنگاه سرمایه گذاری اقتصادی، مشارکت های سرمایه گذاری کلان اقتصادی، دفاتر که از یک و کلمه تنها و یا یک علامت خاص اقتصادی استفاده میکنند درنهایت همکاران دقت کنند که هزینه بی جای جهت ساخت تابلو نکنند که در صورت مشکل باید این موارد اصلاح کنند در نهایت تمام عنوان های زیر باعث سردگمی مردم در مراجعات به دفاتر املاک میشود ( چرا که محصول نهایی تمام دفاتر املاک یک نمونه قرار داد است و معیار اصلی نحوه تنظیم قرار داد ها قبلی همین دفتر املاک است، که در آن 3 وظیفه اصلی یک مشاور املاک( احزار هویت ،احزار مالکیت، تنظیم قرار داد قانونی) را درزمان نگارش انجام داده اند و اطلاع کامل از مسئولیت مشاور املاک و قوانین صنفی شغل خود که مسئولیت قرار داد را تایید و قبول کند یعنی ابتدا قرار باید حتما با کدرهگیری و سیستمی و با شماره صنفی خود مشاور املاک تنظیم شود و خود ایشان( نه فردی دیگری) مهر خاص املاک وامضاء مشابه در تابلو نرخنامه شون را در متن قرار داد در حضور شما بزند.

 • با سلام ، ضمن تشکر از سایت خوبتان ، خواهشمندم در مورد این دو گزینه کمی بیشتر توضیح دهید.

  ژ) دریافت ضمانت های لازم از مشاور برای حسن انجام کار

  س) دریافت کارت سرویس و امضای آن توسط مشتری

 • سلام . شما به صداقت اشاره کردید ونهایتا تاکیید در صورتی که خود شما بعدا گفتین اطلاعات سوخته به مشتری بدهیم که نزدیک بشه این دو با هم تناقض داره . و در ضمن فرمایش شما برای افراد مبتدی فقط مناسب هست و در عین حال کلیشه ای لطفا مطالب جدیدتر اشتراک بگذارید . متشکرم

 • مطالب شما تا حدی شامل دفاتر املاک مبتدی بود و نه حرفه ای ممنون از مقاله زیبای شما

دیدگاهتان را بنویسید

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
ارسال به ایمیل
https://kaaam.ir/?p=6507

سوالی دارید؟ از ما بپرسید، کارشناسان ما در اسرع وقت با شما تماس می گیرند.

گروه آموزش کام