بلاگ

10 کار خوب و پر درآمد با سرمایه کم در زمینه املاک

کار خوب و پر درآمد با سرمایه کم ، اصطلاحی که امروزه به یکی از پرطرفدار ترین کلید واژه ها در جستجوها تبدیل گشته است. در این مقاله سعی داریم شما را با ده مورد از متناسب ترین مشاغلی که این خصوصیات را دارند آشنا نمائیم.

مشاغلی که نه تنها کمترین زمان و هزینه راه اندازی و شروع را دارند ، بلکه همواره و در هر شرایطی جزو پر درآمدترین مشاغل جامعه بوده اند. در این مقاله که برگرفته از معتبرترین سایت کاریابی دنیا (Indeed) در سال 2023 می باشد با 10 زمینه کاری پر درآمدی که در خصوص معاملات مسکن می توانید از آنها استفاده نمائید و در آنها متخصص گردید و بعنوان یک کار خوب و پردرآمد با سرمایه کم در نظر بگیرید آشنا می شوید.

زمینه های کاری در زمینه معاملات املاک و مستغلات بعنوان یک کار خوب و پردرآمد با سرمایه کم 

کار در زمینه معاملات املاک و مستغلات که در غالب آژانس های املاک انجام می پذیرد دامنه وسیعی از مشاغل را در بر می گیرد که متاسفانه بدلیل سنتی عمل کردن عمده آژانس های املاک در کشور و نداشتن دید تخصصی ، بسیاری از این مشاغل با یکدیگر ترکیب گردیده اند و هویت مستقل خود را از دست داده اند که امروزه خوشبختانه بدلیل فعالیت مجموعه های پیشرو در این عرصه از جمله مجموعه کااام ، نگرش تخصص محور در آژانس های املاک رو به افزایش است و در آینده ای بسیار نزدیک ، استانداردهای خدمات مشاوره املاک در کشور به سطوح بالاتری ارتقاء خواهد یافت و زمینه اشتغال زایی در این عرصه بسترسازی می گردد . لیست زیر ، مجموعه تخصص ها و مشاغلی هستند که در زمینه معاملات املاک و مستغلات قابل انجام می باشند و می توانید هر یک از آنها را بعنوان یک تخصص فرا گرفته و شروع به درامد زایی نمائید. 10 کاری که در زمینه املاک بعنوان یک کار خوب و پر درآمد با سرمایه کم می توانید در نظر بگیرید عبارتند از :

۱- مدیر آژانس املاک

مدیریت آژانس املاک یکی از مشاغلی است که می توانید به سرعت و پس از طی دوره های آموزش تخصصی و اخذ مجوزات لازم ، با هزینه راه اندازی بسیار کمتر از سایر مشاغل شروع نمائید و بدون هیچ وقفه ای شروع به درآمد زایی کنید. وظایف اصلی مدیر آژانس عبارت است از : مدیریت مسایل مالی و حقوقی آژانس ، مدیریت منابع انسانی از جمله مشاورین و سرپرستان و مدیران معاملات، مدیریت ذینفعان و ارائه خدمات مشاوره درخصوص معاملات به مشتریان و سایر فعالیتهای مرتبط با مباحث مدیریتی. افرادی که بدنبال درامدهای بالا و زودبازده و سرمایه کم هستند ، مدیریت آژانس املاک اولین پیشنهاد ما بعنوان یک کار خوب و پردرآمد با سرمایه کم می باشد.

۲- مدیر داخلی یا سرپرست

در برخی از آژانس های املاک که مشاوران بیشتری دارند یا در زمینه های تخصصی گسترده ای فعال هستند به یک مدیر داخلی که برخی موارد بعنوان سرپرستهم از آن نام برده می شود جهت انجام بخشی از وظایف مدیر آژانس استفاده می  شود. مدیر داخلی معمولا وظایفی همچون رسیدگی به شکایات مشتریان ، مدیریت منابع انسانی و برنامه ریزی و استراتژیهای کاری ، هزینه کرد تنخواه ، رسیدگی به نارضایتی و مشکلات کارکنان و مشاوران و سایر امور داخلی آژانس را مدیریت می نماید. حق الزحمه مدیر داخلی معمولا بصورت ترکیبی از حقوق ثابت و درصدی از کل معاملات محاسبه و پرداخت می گردد.

افرادی که سابقه و تحصیلات مدیریتی دارند و یا آموزشهای تخصصی در این زمینه دیده اند می توانند این شغل را بعنوان یک شغل مناسب و پردرآمد با سرمایه کم برگزینند.

۳- مدیر قرارداد

یکی از مهمترین مشاغلی که در عرصه معاملات املاک و مستغلات در آژانس های املاک به آن نیاز است شغل مدیریت قرارداد هاست. مدیر قرارداد وظیفه تشکیل و مدیریت جلسه بین خریداران و فروشندگان یا موجر و مستاجران را دارد و اصطلاحا کار یک معامله را مدیر قرارداد تمام می کند و به انجام می رساند. مدیر قرارداد می بایست علاوه بر فن بیان و روابط عمومی و اجتماعی بسیار بالا ، از هوش هیجانی و دانش حقوقی و ملکی بالایی نیز برخوردار باشد و قادر باشد اختلافات قیمتی و حقوقی معامله را به بهترین نحو حل نماید. مدیر قرارداد شغل تخصصی است که علاوه بر بالا بودن جایگاه شغلی و ارتباط با طیف وسیعی از مردم ، با صرف انرژی اندک ، حق الزحمه مناسبی نیز دریافت می کند. عرفا رقمی بین 5 تا 6 درصد از هر معامله بابت عقد قرارداد و حق التحریر به مدیر قراردادها پرداخت می گردد. اگر بدنبال یک کار خوب و پردرآمد با سرمایه کم هستید و تجربیات مشابهی در زمینه مدیریت قراردادها دارید شغل مدیریت قراردادها می تواند یکی از بهترین گزینه ها برای شما باشد.

۴- مدیر رنج

در آژانسهای املاکی که از تعداد مشاورین بیشتری بهره می برند ، جهت تفکیک حوزه های عملکردی و ایجاد تمرکز بر فعالیتهای مورد نظر ، از تیم هایی از مشاورین در زمینه فروش و اجاره به اسم رنج استفاده می گردد که سرپرستی آن به یک مدیر تخصیص می یابد و از آن بعنوان مدیر رنج نام برده می شود. مدیران رنج وظیفه مدیریت تیم خود ، تقسیم بندی حوزه های کاری هر یک از مشاوران، تدوین سیاستهای کاری و برنامه ریزی های زمانی و نظارت بر نظم پرسنل زیر مجموعه خود را دارند و مستقیما با مدیر داخلی یا همان سرپرست مرتبط می باشند. مدیر رنج خود یک مشاور موفق بوده و با تمامی زیر و بم های کار مشاوری آشناست و یکی از مهمترین فاکتورها و شاخصه های این شغل ، در اختیار قراردادن تجربیات و دانش خود به مشاوران می باشد تا آنها را بر اساس استعدادهایی که دارند در زمینه تحقق هدف نهایی که انجام معاملات می باشد راهنمایی نمایند. حق الزحمه این شغل بصورت درصدی از حق الزحمه مشاوران هر رنج تعیین می گردد و معمولا بازه ای بین 6 تا 10 درصد حق الزحمه مشاوران به مدیر رنج تخصیص می یابد. برخی آژانسهای املاک ، حقوقی نیز بصورت ثابت برای مدیران رنج در نظر می گیرند. مدیر رنجی بعنوان یک کار خوب و پر درامد با سرمایه کم به کسانی که تجرببات موفقی بعنوان یک مشاور حرفه ای داشته اند پیشنهاد می گردد.

۵- مشاور فروش

مشاور فروش به فردی گفته می شود که معمولا در یک رنج کاری خاص قرار میگیرد و تحت نظارت یک مدیر رنج به فعالیتهایی همچون : فایل یابی ، کارشناسی ، آگهی دادن ، مذاکره تلفنی و سرویس دادن به مشتریان بابت مشاهده ملک و مستغلات مورد نظر و نهایتا برگزاری نشست بابت انجام معامله می پردازد.

شغل مشاور فروش بدلیل درصد بالای پورسانتی که در یافت می گردد از محبوبیت بالایی برخوردار است و علاوه بر درامد مناسبی که حتی بالاتر از نرخ تورم رشد می نماید قابلیت گسترش ارتباطات اجتماعی با طیف وسیعی از مردم بخصوص سازنده ها و سرمایه گذاران را داراست و این جاذبه ها این شغل را بعنوان یک کار خوب و پردرآمد با سرمایه کم شاخص می نماید. 

بر اساس مصوبه کمیسیون نظارت شهرستان تهران، حداکثر کارمزد دریافتی، برای خدمات واحدهای صنفی مشاوران املاک تهران، به شرح زیر تعیین شده است: حق کمیسیون مبایعه نامه (کمیسیون خرید ملک و فروش آن)، به میزان بیست و پنج صدم درصد ارزش منطقه ای ملک، از هر طرف، مجموعا نیم درصد مبلغ، می باشد. حق الزحمه مشاوران فروش ، عرفا بازه ای بین 40 تا 50 درصد این مبلغ برای هر معامله می باشد.

۶- مشاور رهن و اجاره 

کار بعنوان مشاور رهن و اجاره نیز یکی از موقعیت های شغلی پر درامد است که فعالیتهایی مشابه مشاورین فروش دارد ولی در زمینه رهن و اجاره املاک و مستغلات. این شغل بدلیل زودبازده تر بودن یکی از مشاغلی است که برای افرادی که نیاز مالی اورژانسی دارند گزینه بسیار مناسبی می باشد زیرا به بیزنسی وارد می شوند که نیاز به آن جزو الزامات است و زمان محور نیز می باشد. برای مثال یک ملک در زمان مشخصی می بایست اجاره داده شود یا یک مستاجر می بایست در زمان مشخصی ملک مورد نظر خود برای جابجایی را انتخاب نماید لذا سرعت انجام معاملات و درامدزایی از این شغل بسیار بالا است و علاوه بر ایجاد روابط و شبکه های اجتماعی با طیف وسیعی از مردم ، می تواند بعنوان یک کار خوب و پردرآمد با سرمایه کم پیشنهاد گردد. حق الزحمه مشاوران رهن و اجاره ، معادل 40 تا 50 درصد کمیسیون دریافتی از معاملات می باشد که این کمیسیون بر اساس مصوبات فعلی معادل 25 درصد مبلغ اجاره هر ملک تعریف گردیده است.

۷- فایل یاب 

یکی از مشاغلی که در آژانسهای املاک قابلیت اشتغال زایی دارد و با یک هزینه بسیار کم (داشتن یک وسیله نقلیه و یک دفتر یادداشت) قابلیت درامدزایی خوبی نیز دارد فایل یابی برای آژانسهای املاک می باشد.

فایل یابی صرفا پیدا کردن فایل (املاک و مستغلات آماده خرید و فروش یا اجاره) از طریق تماس گرفتن مستقیم با صاحبین املاک نمی باشد و می تواند بصورت علمی و شبکه ای طراحی و پیاده سازی گردد.

از سهیم نمودن مدیران ساختمانها در کمیسیونهای دریافتی و برقراری سیستم ارتباطی با آنها گرفته تا تهیه اپلیکیشنهای مربوطه و … . امروزه بسیاری از آژانسهای املاک افرادی را جهت فایل یابی استخدام می نمایند تا فایلینگ خود را تکمیل نمایند و بانک اطلاعات کامل تر و دقیقتری داشته باشند.

حق الزحمه فایل یابها معمولا بصورت حقوق ثابت و یا در برخی موارد بصورت پورسانتی می باشد و اگر بصورت تیمی انجام شود می تواند در غالب یک پروژه بعنوان یک کار خوب و پردرآمد با هزینه کم گزینه بسیار مناسب و زودبازدهی باشد.

۸- کارشناس 

امروزه با تخصصی شدن کسب و کارها و بالا بردن کیفیت کار و ممانعت از همپوشانی کارها در صنعت املاک ، بسیاری از آژانس های املاک افراد متخصص در زمینه ساختمان را بعنوان کارشناس جذب می نمایند و کارشناسی املاک و مستغلاتی که در بانک اطلاعاتی آژانس قرار میگیرد در اولین گام در اختیار این افراد قرار می گیرد تا با دانش و تخصص خود در زمینه ساختمان و آشنایی با اصول کارشناسی (کارشناسی ملک ، مالک و ..) ، بانک اطلاعاتی خود را از لحاظ کیفی نیز ارتقاء بخشند و بجای اینکه تک تک مشاوران همه فایلها را کارشناسی نمایند (در صورتی که بسیاری از آنها دانش تخصصی ساختمان و مباحث کارشناسی را نیز ندارند) و زمان و هزینه و انرژی زیادی بابت دوباره کاریها صرف شود ، این امر توسط متخصصان آموزش دیده و حرفه ای انجام می پذیرد.

فارغ التحصیلان و دانش آموختگان صنعت ساختمان بخصوص در رشته های معماری، عمران، تاسیسات برقی و مکانیکی و … می توانند این شغل را بعنوان یک کار خوب و پردرآمد با سرمایه کم انتخاب نمایند و وارد این عرصه کاری گردند. حق الزحمه کارشناسان معمولا بصورت حقوق ثابت و در برخی موارد بصورت درصدی از فروش املاک کارشناسی شده محاسبه می گردد.

۹- مسئول فن آوری اطلاعات

امروزه تقریبا تمامی کسب و کارها نیاز به فرایندسازی دیجیتال و مباحث مرتبط با فن آوری اطلاعات را درک نموده اند .از طرفی گسترش و جا افتادن مباحثی همچون دیجیتال مارکتینگ ، در فرهنگ مخاطبان بازار املاک و مستغلات باعث گردیده نیاز به حضور متخصصین فن آوری اطلاعات بابت دیجیتال مارکتینگ بخصوص وب سایت ، رسانه های اجتماعی و اپلیکیشن های تخصصی و سامانه های مدیریت آژانس ها ، سیستم های بانک اطلاعات و مشتریان و سایر موارد مربوطه امری ضروری تلقی گردد و بستر را برای جذب نیروهای متخصص آشنا به برنامه نویسی فراهم سازد.

جذب این نیروها در آژانس های املاک چه بصورت حقوقی و چه بصورت پروژه ای می تواند فرصت بسیار مناسبی باشد که متخصصین فن آوری اطلاعات و کامپیوتر و دوستان مسلط به برنامه نویسی را جذب خود نماید و بعنوان یکی از مشاغل خوب و پردرآمد با سرمایه کم در صنعت ساختمان و معاملات املاک و مستغلات مدنظر قرار گیرد.

۱۰- تحلیل گر مالی

با توجه به گستره وسیع موارد قابل معامله در صنعت املاک و مستغلات ، نیاز به تهیه طرح های توجیهی برای ارائه و متقاعد سازی سرمایه گزاران و سازندگان در خصوص اقلامی که رقم مالی بالایی دارند و در حقیقت یک پروژه می باشند ، امری است که در آینده نزدیک می تواند بستر مناسبی برای تحلیل گران مالی بخصوص دوستانی که با تهیه طرح های توجیهی و بیزنس پلانها آشنا هستند فراهم آورد. برای مثال مباحث مربوط به معاملات مشارکت در ساخت یکی از مواردی است که نیاز به تهیه طرح های توجیهی و اقتصادی آن هم با شاخصه های مالی تعریف شده همچون نرخ بازگشت سرمایه ، ارزش زمانی پول و … را کاملا مشهود نموده است.

لذا تحلیل گر مالی را می توان یکی دیگر از مشاغلی دانست که در لیست ده گانه ما با عنوان : کار خوب و پردرآمد با سرمایه کم قرار می گیرد. حق الزحمه این شغل نیز معمولا بصورت حقوق ثابت و در پاره ای مواقع بصورت درصدی از انجام معامله درنظر گرفته می شود.

نتیجه

در این مقاله سعی گردید به 10 کار خوب و پر درامد با سرمایه کم در زمینه املاک اشاره گردد و به شاخصه ها و مولفه های هر یک از آنها به تناسب توانمندی های هر فرد اشاره گردد.

تخصص در هر یک از این ده شغل می تواند ورود سریع شما به این مشاغل را فراهم سازد و به درامدهای خوب و زودبازده ای بر اساس توانمندیهای خود و خصوصیات هر یک از این مشاغل که به آنها اشاره گردید دست یابید.

مطمئنا مشاغلی که می توانند در این لیست قرار گیرند بسیار فراتر از این موارد هستند (همچون کارشناس حقوقی، حسابدار وکارشناس مالی ، منشی  و … ) و این نشان از پتانسیل ها و قابلیتهای این بیزنس دارد که مجموعه کااام قصد دارد  با ارائه مجموعه مقالات و آموزشهای تخصصی که در صنعت معاملات املاک و مستغلات در اختیار شما قرار میدهد زمینه های لازم بابت اشتغال زایی و ورود افراد متخصص به زمینه های کاری موجود و مستتر در این صنعت را فراهم آورد.

در تلگرام

کانال مارو دنبال کنید!

در آپارات

ما را دنبال کنید!

در اینستاگرام

صفحه مارو دنبال کنید!

در یوتیوب

کانال مارو دنبال کنید!

دیدگاهتان را بنویسید