بلاگ

چطور یک خانه خوب اجاره کنیم؟ (بخش دوم)

در قسمت اول چک‌ لیست اجاره ملک مسکونی ۱۰ مورد که حتما باید به آن توجه کنید را عنوان کردیم، در این مطلب نیز قصد داریم ۱۰ مورد دیگر را برای شما شرح دهیم تا بتوانید یک ملک مناسب را برای اجاره پیدا کنید.

آسانسور

در بازدید از ملک حتما به وجود آسانسور به‌ ویژه اگر واحد مورد نظرتان در طبقات بالا قرار داد دقت کنید، توجه داشته باشید که آسانسور فضا و جای کافی و سیستم تهویه مناسب داشته باشد. عرض در آسانسور نیز یکی دیگر از مطالبی است که باید به آن توجه کنید، بهتر است عرض در آسانسور بیشتر از ۶۰ سانتی‌متر باشد، این اندازه می‌تواند در راحتی اسباب‌کشی و جابه‌جایی وسایل بسیار حائز اهمیت باشد، همچنین واحدهایی که اتاقک آسانسورشان داخل واحد مسکونی طراحی شده را هرگز انتخاب نکنید، چون صدای بالا و پایین رفتن آسانسور می‌تواند بسیار آزاردهنده باشد.

جدا بودن کنتور

از آنجائیکه حامل‌های سوخت گران هستند بهتر است منزلی را انتخاب کنید که دارای کنتورهای مجزای گاز، آب و برق باشد.

وضعیت راه‌پله

باید در بررسی وضعیت راه‌‌ پله ساختمان مواردی نظیر ابعاد استاندارد راه‌پله، وضعیت و جنس پوشش دیوارهای راه‌پله، ابعاد استاندارد پله، پاگرد، نورگیری راه‌ پله را مدنظر قرار دهید.

آیفون

مجهز بودن ساختمان به سیستم آیفون تصویری باعث امنیت ساختمان و توانایی چ در کنترل ورود و خروج افراد در ساختمان می‌شود.

انباری

با توجه به کوچک بودن فضاهای آپارتمانی وجود انباری برای نگهداری بسیاری از وسایل اضافی به امری ضروری تبدیل شده است. هنگام بازدید از خانه حتما به جای انباری، نظافت آن و دسترسی راحت و داشتن نور و فضای مناسب و ترجیحا تهویه مناسب دقت کنید.

وضعیت سیستم گرمایشی و سرمایشی

سیستم گرمایشی و سرمایشی ساختمان را چک کرده و از سالم بودن آن اطمینان حاصل کنید. مثلا در بسیاری از ساختمان ها هنوز از سیستم موتورخانه برای سیستم گرمایش شوفاژها و رادیاتور داخل واحد های آپارتمان استفاده می‌شود بنابراین هنگام بازدید از خانه به‌ویژه در آغاز فصل پاییز و زمستان لازم است سری هم به موتورخانه ساختمان بزنید و از سالم بودن سیستم عملکرد گرمایشی ملک اطمینان حاصل کنید زیرا در برخی موارد با توجه به سنگین بودن تعمیرات موتورخانه فرسوده ممکن است جمع کردن شارژ و هزینه تعمیرات از ساکنان ساختمان زمان‌بر شود و تعمیر موتورخانه به تعویق بیفتد.

ایمنی ساختمان

به ایمنی ساختمان خوب توجه کنید. شرایط آسانسور، پله فرار و استحکام ساختمان (ضد زلزله بودن) را بررسی کنید.

بررسی هزینه‌های مربوط به امکانات

به امکانات منزل توجه کنید، چون امکانات می‌تواند برای شما هزینه در بر داشته باشد، پس بهتر از با توجه به نیاز خود دنبال امکانات بگردید، مثلا آپارتمانی که دارای امکانات استخر یا سرایدار است بدون تردید هزینه‌ساز خواهد بود.

بررسی سند مالکیت

هنگام عقد قرارداد حتما اصل سند و شناسنامه مالک را شخصا رویت کنید تا مالکیت او اثبات شده باشد.

تنظیم قرارداد

اجاره‌نامه خود را حتما با دقت تنظیم کنید و از یک مشاور حقوقی یا کسی که تجربه زیادی در این حوزه دارد کمک بگیرید تا از مشکلات آتی جلوگیری کرده باشید. همچنین از پرداخت ودیعه سنگین پیش از اینکه همه جوانب را سنجیده باشید و صحت مدارک فروشنده تأیید شده باشد خودداری کنید.

 

 

مجله اینترنتی آموزش مشاورین املاک

در تلگرام

کانال مارو دنبال کنید!

در آپارات

ما را دنبال کنید!

در اینستاگرام

صفحه مارو دنبال کنید!

در یوتیوب

کانال مارو دنبال کنید!

دیدگاهتان را بنویسید