بلاگ

فرق تراس و بالکن چیست؟ نکاتی که باید درباره ی آن بدانید!!!

تراس و بالکن‌

بالکن،‌ بخشی از یک ساختمان است که معمولاً از دیوارهای ساختمان دارای بیرون زدگی است‌. معادل فارسی کلمه‌ی بالکن در زبان فارسی ایوانک است. اما اگر از دید معماری بخواهیم به آن نگاه کنیم بالکن از الحاقات آپارتمان‌ها محسوب می‌شود که مساحت آن در مساحت آپارتمان و بنا محاسبه میشود. بالکن ها فضاهایی مسقف هستند که حداقل یک طرف آن رو به فضای بیرونی دارند، گاهی بالکن‌ها دو طرف و گاهی سه طرف باز رو به فضای مجاور دارند. در این فضا قسمت‌های بسته فضا شامل نیم دیوار، نرده و یا ترکیب این دو با دیوار است.

تراس

در ادامه بررسی تفاوت تراس و بالکن به بررسی تراس مس پردازیم. معادل فارسی کلمه تراس در زبان فارسی بهار خواب است. اما از دیدگاه معماری تراس به فضای الحاق شده به آپارتمان گفته می‌شود غیر مسقف است و جز مشاعات محسوب میشود.

در نتیجه مساحت تراس‌ها در محاسبه‌ی مساحت آپارتمان‌ها دخالتی ندارد. بطور کلی ایوان، تراس، بالکن فضاهای مسکونی را بالاتر از فضای بیرون قرار می‌دهند که در صورت نشستن کاربر در آن بتواند به فضای حیاط و یا منظره‌ی بیرونی مسلط شود و از زیبایی‌های آن بهرمند شود.

تفاوت اصلی تراس و بالکن

بالکن مکانی مسقف می باشد و تراس مکانی غیر مسقف است .در حالت کلی و عموما تراس جزمشاعات بنا می باشد، ولی بالکن همواره جزو مساحت آپارتمان به شمار می آید مثلا آپارتمانی به مساحت ۸۰ متر مربع بانضمام تراسی به مساحت ۵ متر مربع اما در خصوص بالکن گفته می شود مثلا آپارتمانی به مساحت ۹۵ متر که چهار متر مربع آن بالکن است. جهت بررسی مفصل تر بندهای 18 و 19 و 20 دستورالعمل تفکیک آپارتمان در ادامه آورده شده است.

 

بررسی ایوان در کنار تفاوت تراس و بالکن

در ادامه تفاوت تراس و بالکن به بررسی ایوان می پردازیم . ایوان به محلی که در بخش بیرونی ساختمان‌های مسکونی ساخته می‌شود. در آپارتمان معمولاً با ایوان برخورد نمی‌کنیم مگر در خانه‌های ویلایی و ….

ایوان یکی از اجزای مهم در معماری سنتی هست که ریشه آن به دوره اشکانیان بر می‌گردد. ایوان‌های سراسری قدمتی بیشتر از اشکانیان دارند و سبک معماری پارتیاین چنین بوده است.

ایوان فضایی است میانی‌، بین بیرون و درون. فضایی است که به خاطر ارتفاع آن از زمین گرد و غبار مناطق کویری به داخل خانه راه پیدا نکند. بطور کلی ایوان فضاهای مسکونی را بالاتر از فضای بیرون قرار می‌دهد که اگر انسان نشسته در ایوان و فضای داخل باشد بتواند به حیاط مسلط شود و گل‌ها و گیاهان و حوض و آب را مشاهده کند. تزئینات زیبای ایوان‌ها علاوه بر حس زیبایی‌، حس استواری و صلابت را هم به همراه می‌آورد چرا که این طرح و نقش‌های زیبا، باید سال‌ها پایدار بماند.

نحوه محاسبه زیر بنا بالکن و تراس

ایوان و بالکن در محاسبه سطح زیر بنا در صورتی که از یک طرف بسته باشد 1/2مساحت آن و چنانچه طرفین بسته باشد 2/3مساحت و چنانچه کلیه جهات آن به وسیله دیواره شیشه یا شبکه مسدود شده باشد تمام سطح آن جز سطح زیر بنا محسوب می شود.

شیشه بالکنی یا بالکن شیشه ای

بالکن شیشه ای، شیشه ای کردن بالکن، بستن بالکن، پوشاندن بالکن، پوشاندن بالکن با شیشه، بالکن، شیشهٔ بالکن، بالکن شیشه ای تاشو …. اخیراً، اصطلاحات بسیاری است که در حوزه تراس و بالکن مورد استفاده قرار می‌گیرد. سیستم‌های بالکن شیشه ای عمدتاً با حرکت شیشه در ریل‌های آلومینیومی کار می‌کند و همه پنجره‌ها در گوشهٔ مناسبی از بالکن جمع می‌شود.

امروزه، با در نظر داشتن اینکه زندگی شهری به‌طور فزاینده ای خسته‌کننده و استرس آور است، در گذشته بالکن‌ها را با PVC یا هرگونه ملزمه ای همچون آلومینیوم می‌پوشاندند و آن را کاملاً به یک محیط بسته تبدیل می‌کردند.

بالکن‌هایی که به این شکل پوشانده می‌شدند دیگر کاربری بالکن را نداشته و همچون دیگر فضاها و اتاق‌های خانه می‌شدند. با به روی کار آمدن بالکن‌های شیشه ای، این وضعیت از میان برچیده شد. بالکن‌هایی که به مردم فضای راحتی در خانه‌هایشان می‌دهند، اهمیت بیشتری پیدا می‌کنند.

مصوبه کمیسیون ماده پنج در رابطه با احداث بالکن

 • در گذرهای کمتر از 10متر ممنوع است.
 • گذرهای با عرض 10الی 12متر مالکان ساختمان ها می توانند از طبقه دوم روی پیلوت 80 سانتی متر
 • گذرهای با عرض 12الی 20متر مالکان ساختمان ها می توانند از طبقه دوم روی پیلوت100 سانتی متر
 • گذرهای با عرض 20متر مالکان ساختمان ها می توانند از طبقه دوم روی پیلوت120 سانتی متر

جریمه احداث بالکن مغایر پروانه

بر اساس تبصره چهار ماده 100 چنانچه بدون پروانه ساختمان بنا شود به میزان یک دهم ارزش معاملاتی ساختمان و به خاطر تراکم مازاد نیز یک دوم تا سه برابر ارزش معاملاتی ساختمان جریمه خواهد شد. در حال حاضر در کمیسیون ماده 100 چنانچه مالک بدون مجوز یا بر خلاف پروانه بالکن با مشخصات اعلام شده احداث نماید جریمه یا رای تخریب صادر می شود. عوارض پیش آمدگی بالکن جزو عوارض صدور پروانه ساختمانی می باشد.

بندهای دستور العمل تفکیک آپارتمان-تراس و بالکن بند 18 -غیر مشاعات

بالکن غیر مسقف ( تراس یا ایوان ) که در فضای حیاط و یا شارع پیشرفتگی دارد اعم از این که در گواهی پایان کار هم منظور شده یا نشده باشد و راه دسترسی به آن برای سایر طبقات وجود ندارد و عرفاً هم جزء بنا است متعلق به آپارتمانی است که به آن متصل و دارای دسترسی است لکن نیاز به ذکر حدود در صورت مجلس تفکیکی ندارد و باید بعد از تعریف آپارتمان جمله به انضمام تراس یا بالکن غیر مسقف به مساحت .… . متر مربع قید گردد.

بند 19-مشاعات

تراس هایی که راه عبور جداگانه دارد و سقف بام طبقه زیرین است و تاسیسات روی آن نصب است طبق گواهی پایان کار با مساحت در قسمت مشاعات ذکر شود.

بند 20

قسمت هایی که برای استفاده اختصاصی تشخیص داده نشده و یا در اسناد مالکیت ملک اختصاصی یک یا چند نفر از مالکین تلقی نشده از قسمت های مشترک محسوب می شود مگر آن که تعلق آن به قسمت معینی بر طبق عرف و عادات محل مورد تردید نباشد بنا براین می توان حق استفاده از کف تراسی که سقف بام طبقه زیرین و متصل به طبقه فوقانی و راه دسترسی آن از طبقه مزبور است و فاقد نصب تاسیسات از قبیل کولر یا لوله بخاری و غیره می باشد و سایر مالکین آپارتمان ها هم به آن دسترسی ندارند به طبقه متصل که راه دسترسی به آن دارد اختصاص داد ، لکن این حق باید در قسمت مشاعات صورت مجلس تفکیکی و سند انتقال و سند مالکیت طبقه مزبور با قید این که مالک طبقه متصل به تراس حق احداث بنا و تغییر وضعیت را ندارد مرقوم گردد.

سوالات تراس و بالکن

آیا ایجاد تراس در نورگیر به طوریکه ابعاد نورگیر 3*4 باشد تخلف است؟

بله احداث تراس در نورگیر بر خلاف مقررات ملی ساختمان می باشد.

آموزش مشاور املاک

در تلگرام

کانال مارو دنبال کنید!

در آپارات

ما را دنبال کنید!

در اینستاگرام

صفحه مارو دنبال کنید!

در یوتیوب

کانال مارو دنبال کنید!

21 دیدگاه

به گفتگوی ما بپیوندید و دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید.

 • سلام و خسته نباشید.. من امروز سرچ کردم تفاوت تراس و بالکن کلی تعجب کردم من آپارتمانی طقبه سوم جلو دارم که توی سند قید شده تراس ولی هم مسقف هست هم از دو طرف محصور به دیوار البته کلی واحد مشابه واحد من وجود داره یا اداره ثبت داده اشتباه میزنه یا سایت ها دارن اشتباه میزنن..
  شما راهنمایی کنید لطفا

 • سلام وقت بخیر
  بنده آپارتمانی گرفته ام که بخاطر رعایت نکردن حریم نسبت به دیوار همسایه مجبور به ایجاد تراسی شده که قابل دسترسی نیست شده ولی توی سند اومده که آپارتمان به متراژ 128 که 15 متر آن تراس میباشد..
  میخواستم بپرسم آیا باید پول اون 15 متر هم داده بشه؟

 • سلام . وقت بخیر . آپارتمانی را خریدیم و بازسازی کردیم و در بازسازی فضایی را به عنوان بالکن ایجاد کردیم البته از شهرداری مجوزی نگرفتیم . الان ه اتفاقی میفته در خصوص شهرداری . ؟ ممنون از پاسخگوییتان

 • سلام واحد من در اپارتمان جنوبی ورو به حیاط هست وتراس دارد و از دوجا به تراس راه دارم یکی در از اتاق خواب و یک در از آشپزخانه به تراس راه دارد من در ی که به اتاق خواب بود را تیغه کشیدم آیا خلاف است؟

 • سلام واحد من در اپارتمان جنوبی ورو به حیاط هست ونمای اصلی نیستم وپشت به نما هست وآپارتمان من تراس دارد و از دوجا به تراس راه دارم یکی در از اتاق خواب و یک در از آشپزخانه به تراس راه دارد من در ی که به اتاق خواب بود را تیغه کشیدم آیا خلاف است؟

 • با سلام خدمت شمااپارتمان بنده در طبقه اول واحد شمالی سمت خیابان میباشدو تراس بنده مسقف و از چپ و راست بسته و روبرو به خیابان میباشد.
  حال روبروی خیابان را شیشه شفاف زده ام ولی ساکنین اعتراض کرده اند که مشاعات ساختمان را بهم ریختم .
  آیا بنده خلاف قانون اقدام کرده ام .

 • من قراره واحد مسکونی را بازسازی کنم
  یکی از اتاق ها دارای بالکن هستش. که فضای اتاق کمی کوچک میباشد و چون فرش نمیشه پهن کرد و همچنین برای قرار دادن تخت خواب خیلی به مشکل خوردم، میخوام بیست سانت درب بالکن را به داخل بالکن ببرم. یعنی بیست سانت از طول بالکن کم بشه و به اتاق اضافه بشه آیا از نظر شهرداری به مشکل می‌خورم؟ موقعیت طبقه چهارم(آخر)- سمت جنوبی- موقعیت بالکن روی نما- کوچه ده متری

 • سلام . مرسی از اطلاعات مفیدی که دادید..‌‌..
  یه سوال دارم :
  می خواهم آپارتمان ۷۰ متری با ۲۰ متر تراس بخرم … فروشنده یک سوم متراژ تراس رو به قیمت ملک می فروشد. آیا قانونی است یا توافقی ؟؟؟ ممنون از پاسخگویی

 • سلام و خسته نباشید
  واحد من در طبقه چهارم آپارتمان در سمت خیابان و نمای اصلی ساختمان قرار داره
  یک تراس به مساحت 23 متر دارم که در سند غیر مسقف نوشته ولی موقع خرید ملک تراس مسقف بوده و در سند 4 طرف دیوار هم قید شده براش
  1) مساحت تراس جزو مساحت بنا حساب میشه؟ البته در سند تفکیک قایل شدن بین مساحت واحد و تراس
  2) برای انجام تعمیراتی در نمای اصلی ساختمان نیاز به دارست زدن وجود داره که شهرداری به دلیل مسقف بودن تراس بنده مجوز نمیده. ره حلی وجود داره؟
  اگه سقف تراس شیشه بند بشه مشکل حل میشه؟

 • سلام وعرض ادب
  مغازه تجاری از یک مجتمع مسکونی تجاری با متراژ کف 83 متر ومتراژ بالکن درپشت سند 59 متر رفته کارشناسی شده به قیمت 4500 آیا بالکن هم به اندازه کف از قیمت بهره مند می شود یاخیر؟

دیدگاهتان را بنویسید

دریافت بخشی از چکلیست