خانه / مقالات / کمیسیون مشارکت در ساخت چقدره؟؟؟!
اینستاگرام مشاوران املاک

کمیسیون مشارکت در ساخت چقدره؟؟؟!

کمیسیون مشارکت در ساخت

اینکه سقف و کف میزان کمیسیون برای هر معامله چقدر هستش یکی از دغدغه های مشاوران املاک است . به طور کلی برای معاملاتی که متداول هستند اتحادیه نرخی تعیین کرده است اما برای معاملاتی خارج از دسته بندی های اتحادیه نرخی تعیین نشده است و همه چیز به توافق و رضایت طرفین بستگی دارد.

کمیسیون مشارکت در ساخت نیز یکی از همین مواردی است که به توافق و رضایت طرفین بستگی دارد . به طور کلی یک قاعده وجود دارد هر چقدر که بتوانید به طرفین معامله سود برسانید می توانید درصدی از آن سود را طلب کنید .

وقتی شما برای یک مشتری خانه ای می خرید نسبت به اینکه برای سازنده ای ملکی را برای مشارکت در ساخت بگیرید خیلی تفاوت می کند .

یعنی چی؟

یعنی هر چقدر بتوانید که منافع بیشتری را تامین کنید حق دلالی تان افزایش می یابد.

به قول یکی از اساتید برجسته ملکی تهران که می گفت : میزان کمیسیون مشارکت در ساخت کیلویی حساب می شود و مثل فروش و اجاره نیز که قاعده و قانون داشته باشه.

البته شاید جملات بالا عده ای مشاور مبتدی و تازه وارد را وسوسه کند که وارد رنج مشارکت در ساخت شوند .

اصلا به مشاوران مبتدی و حتی مشاوران نیمه حرفه ای توصیه نمی کنیم که وارد رنج مشارکت در ساخت شوند زیرا اینکار زبدگی و اطلاعات تخصصی می خواهد و نیاز هست که مشاور به پختگی لازم برای معامله رسیده باشد جدای از این باید تسلط کافی بر قوانین شهرداری و … داشته باشید.

این مطلب هم بخوانید مفیده :  ◀️ سی و دو نکته کلیدی مشارکت در ساخت

 

کمیسیون مشارکت در ساخت

? کمیسیون و یا حقِ دلالی در معاملات ملکی از جنبه قانونی تابع تعرفه تعیین شده از طرف اتحادیه‌های املاک می‌باشد امّا برای قرارداد‌های مشارکت در ساخت تعرفه خاصی تعیین نگردیده.

? عرف نیز تعریف خاصی برای آن ندارد و الگوی یکسانی برای آن نمی‌توان یافت و نرخ‌ها و ارقام متفاوتی شنیده می‌شود

? در مجموع می‌توان اینطور استنباط کرد که کمیسیون قرارداد مشارکت در ساخت توافقی است.

مشارکت در ساخت

♦️کمیسیون مشارکت در ساخت بر عهده کیست ، مالک و یا سازنده ⁉️

? کمیسیون این قرارداد‌ها معمولا بصورت کامل از طرف سازنده پرداخت می‌شود ولی قانوناً پرداخت هزینه کمیسیون بر عهده طرفین است اما نظر اکثر مالکین به این صورت است که چون کلیه هزینه‌های قرارداد و بعد از قرارداد بر عهده سازنده گذاشته می‌شود و کمیسیون جزء هزینه‌های بعد از قرارداد است ، به همین خاطر عموما مالکین از پرداخت کمیسیون قرارداد مشارکت در ساخت شانه خالی می‌کنند.

? از طرفی ، چون واسطه‌ها بیشتر نقش تامین کننده زمین برای سازنده را دارند ، معمولا مطالبه‌ای از مالک ندارند.

♦️ اما….

دیده میشود بنگاه‌ها هم تامین سازنده میکنند ، هم نقش کارشناس مشارکت را دارند و هم ، حکمیت یا داوری را برعهده می گیرند …آخر مگر میشود⁉️

? از قدیم گفته‌اند “حق با اونیه که حقوق میده” و اگر قرار باشد حق و حقوق شخصی که قرار است بیطرف باشد از یک طرف معامله دریافت شود ، یعنی سازنده به نوعی او را به استخدام یکطرفه خود درآورده ، و حتی در بهترین وضعیت اگر آن شخص بسیار با تجربه و توانا باشد و مطیع بی‌چون و چرای سازنده نباشد خواسته یا نا خواسته تمایل به جانبداری از او را دارد و عملا حمایت و دفاع از حقوق مالک موضوعیت و اعتبار خود را از دست می‌دهد.

این مطلب هم بخوانید مفیده :  ترفندهای فروش ملک

 

آموزش املاک

آموزش مشاور املاک

مجله اینترنتی مشاوران املاک

اینستاگرام مشاوران املاک

درباره‌ی مهدی فارسی

من کمک می کنم تا بتونی یادبگیری چگونه یک فایل پیدا کنی به قیمت برسونی و بعد بفروشی و کمیسیون خوب بگیری .

همچنین ببینید

نور آپارتمان

راه‌های افزایش نور در بازسازی ساختمان

نور همواره در زندگی انسان‌ها نقشی حیاتی داشته و دارد. اثر نور بر روان انسان …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *