بلاگ

کمیسیون مشارکت در ساخت چقدره؟؟؟!

اینکه سقف و کف میزان کمیسیون برای هر معامله چقدر هستش یکی از دغدغه های مشاوران املاک است . به طور کلی برای معاملاتی که متداول هستند اتحادیه نرخی تعیین کرده است اما برای معاملاتی خارج از دسته بندی های اتحادیه نرخی تعیین نشده است و همه چیز به توافق و رضایت طرفین بستگی دارد.

کمیسیون مشارکت در ساخت نیز یکی از همین مواردی است که به توافق و رضایت طرفین بستگی دارد . به طور کلی یک قاعده وجود دارد هر چقدر که بتوانید به طرفین معامله سود برسانید می توانید درصدی از آن سود را طلب کنید .

وقتی شما برای یک مشتری خانه ای می خرید نسبت به اینکه برای سازنده ای ملکی را برای مشارکت در ساخت بگیرید خیلی تفاوت می کند .

یعنی چی؟

یعنی هر چقدر بتوانید که منافع بیشتری را تامین کنید حق دلالی تان افزایش می یابد.

به قول یکی از اساتید برجسته ملکی تهران که می گفت : میزان کمیسیون مشارکت در ساخت کیلویی حساب می شود و مثل فروش و اجاره نیز که قاعده و قانون داشته باشه.

البته شاید جملات بالا عده ای مشاور مبتدی و تازه وارد را وسوسه کند که وارد رنج مشارکت در ساخت شوند .

اصلا به مشاوران مبتدی و حتی مشاوران نیمه حرفه ای توصیه نمی کنیم که وارد رنج مشارکت در ساخت شوند زیرا اینکار زبدگی و اطلاعات تخصصی می خواهد و نیاز هست که مشاور به پختگی لازم برای معامله رسیده باشد جدای از این باید تسلط کافی بر قوانین شهرداری و … داشته باشید.

 

کمیسیون مشارکت در ساخت

? کمیسیون و یا حقِ دلالی در معاملات ملکی از جنبه قانونی تابع تعرفه تعیین شده از طرف اتحادیه‌های املاک می‌باشد امّا برای قرارداد‌های مشارکت در ساخت تعرفه خاصی تعیین نگردیده.

? عرف نیز تعریف خاصی برای آن ندارد و الگوی یکسانی برای آن نمی‌توان یافت و نرخ‌ها و ارقام متفاوتی شنیده می‌شود

? در مجموع می‌توان اینطور استنباط کرد که کمیسیون قرارداد مشارکت در ساخت توافقی است.

♦️کمیسیون مشارکت در ساخت بر عهده کیست ، مالک و یا سازنده ⁉️

? کمیسیون این قرارداد‌ها معمولا بصورت کامل از طرف سازنده پرداخت می‌شود ولی قانوناً پرداخت هزینه کمیسیون بر عهده طرفین است اما نظر اکثر مالکین به این صورت است که چون کلیه هزینه‌های قرارداد و بعد از قرارداد بر عهده سازنده گذاشته می‌شود و کمیسیون جزء هزینه‌های بعد از قرارداد است ، به همین خاطر عموما مالکین از پرداخت کمیسیون قرارداد مشارکت در ساخت شانه خالی می‌کنند.

? از طرفی ، چون واسطه‌ها بیشتر نقش تامین کننده زمین برای سازنده را دارند ، معمولا مطالبه‌ای از مالک ندارند.

♦️ اما….

دیده میشود بنگاه‌ها هم تامین سازنده میکنند ، هم نقش کارشناس مشارکت را دارند و هم ، حکمیت یا داوری را برعهده می گیرند …آخر مگر میشود⁉️

? از قدیم گفته‌اند “حق با اونیه که حقوق میده” و اگر قرار باشد حق و حقوق شخصی که قرار است بیطرف باشد از یک طرف معامله دریافت شود ، یعنی سازنده به نوعی او را به استخدام یکطرفه خود درآورده ، و حتی در بهترین وضعیت اگر آن شخص بسیار با تجربه و توانا باشد و مطیع بی‌چون و چرای سازنده نباشد خواسته یا نا خواسته تمایل به جانبداری از او را دارد و عملا حمایت و دفاع از حقوق مالک موضوعیت و اعتبار خود را از دست می‌دهد.

 

آموزش املاک

آموزش مشاور املاک

مجله اینترنتی مشاوران املاک

در تلگرام

کانال مارو دنبال کنید!

در آپارات

ما را دنبال کنید!

در اینستاگرام

صفحه مارو دنبال کنید!

در یوتیوب

کانال مارو دنبال کنید!

12 دیدگاه

به گفتگوی ما بپیوندید و دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید.

 • سلام و وقت بخیر

  دوستان و همکاران محترم برای کار خودتون ارزش قائل باشید

  بهترین حالتی که من خودم در قراردادهای مشارکت از دو طرف کمیسیون میگیرم به این نحو است که:

  1- کمیسیون سازنده متری 700 هزار تومان و چک این کار و در موقع قرار و به تاریخ دستور نقشه
  2- کمیسیون مالکین 1 درصد از ارزش فروش همون ملک که داخلش زندگی میکنند

  ما داریم به سازنده و مالک سود خوب میرسونیم چرا نباید از مالکین کمیسیون بگیریم

  متاسفانه بعضی از همکاران به خاطر اینکه کار را خراب بکنند به کسانیکه به آنها مراجعه میکنند جهت استعلام عدد کمیسیون را صفر اعلام میکنند و اذعان میکنند که سازنده باید کمیسیون بدهد .

  لطفا در سال جدید یه کمی منطقی تر و محاسبه شده تر کار کنیم

 • طبق گفته ی دوستمون الان من زمینی در شمال دارم جهت مشارکت ساخت به تیم سازنده اعلام کردم زمین ۸۰هزار متر مربع مساحت دارد که ۳۵۰میلیارد زمین ارزش گذاری شده اگر بخوام متری ۷۰۰ هزار تومان از سازنده بگیرم یعنی ۵۶میلیارد؟؟؟؟ داداش اینطوری یک سوم ارزش زمین رو باید من کمیسیون بگیرم؟ این چه حرفیه کلا من یک میلیارد توافق کردم با سازنده اگر کمه بهم بگین اگرم زیاده که هنوز تو مذاکره هستیم

 • خوبه والا دلالی کنی با کمترین هزینه بعدم به خودت حق بدی که باید بگیری زیادم بگیری از همه طرفم باید بگیری این همه شغل بدبخت شدن درشون بسته شده چک ها برگشت خورده بعد بنگاهی با یه میزو دوتا تلفن نهایت یه اجاره جا بیشترین درامدمفت رو تو مشاغل دارن ادعای حقم دارن اخرشم که قرارداد به گند کشیده میشه هیچ کاری نمیکنن به هیچ دردی نمیخورن جالبتر اینکه تو هیچ جایی هم قراردادهاشون اعتبار نداره هر دادگاهی میری میگه باید میرفتی دفترخونه قرارداد میبستی یارو بنگاهی سازنده اورده کمیسیون گرفته ملک باید دوساله ساخته میشده هفت ساله رو اسکلت بندی مونده کار جمع نمیشه هیچ چیزم گردن نمیگیرن چون قانونی دستت به جایی بند نیست یقشو بگیری به راحتی میگه برو شکایت کن حواستون باشه توروخدا اینا بیشتریشون نه جواز دارن نه کار بلدن بلد بودن نمیومدن اینجا دنبال قوانین بگردن یه چیزی یاد بگیرن قرارداد ساخت فقط تو دفترخونه ببندین حتی قرارداد اجاره و فروش دیگه همه اینترنتی اگهی میکنین خونرو برین تو دفترخونه قانونی دستتون بند باشه به جایی به بنگاهی جماعت اعتماد نکنین

 • علی جون
  دلال محترم
  مگه داره میفروشه که بخواد کمیسیون بده، حالا فرض هم بخواد بده 1% رو از کجات آوردی!؟!؟ 🙂
  زیاد هم به کار خودت ارزش نده، یهو میبینی از عرش خوردی تو فرش

 • سلام
  کمیسیون مشارکت در ساخت کاملا توافقی و بر اساس زحمت مشاورین املاک متفاوت میباشد
  چنانچه داوری قرارداد به مدیریت املاک سپرده بشه معمولا ۱ درصد ارزش ملک و هزینه ساخت را سازنده میپردازد و نیم درصد مالک پرداخت میکند
  و چنانچه داوری به غیر از املاک سپرده شود ۱ درصد ارزش ملک را سازنده پرداخت میکند و نیم درصد مالک پرداخت خواهد کرد .

دیدگاهتان را بنویسید

دریافت بخشی از چکلیست